אסון השיטפון – סיכום האירוע

עשרה בני נוער נספו באסון השיטפון בערבה, 9 נערות ונער אחד ◼ פאראמדיקים של מד”א בסיוע כוח רפואה של צה”ל קבעו את מותם של 9 בני נוער כבני 18 שחולצו ע”י יחידות החילוץ ומסוקים של חיל האוויר ◼ גופתה של נעדרת נוספת נמצאה בשעת לילה

ביום חמישי בשעה 14:27 התקבלה במוקד 101 של מד”א שיחה שבה דווח על קבוצה של כ- 25 מטיילים, נערים ונערות ממכינה קדם צבאית ‘בני ציון’ בתל אביב אשר נקלעה לשיטפון בנחל צפית באזור צומת הערבה. 8 נערות ונער שחולצו ע”י צוותי יחידות חילוץ ומסוקי יחידת 669 של חיל האוויר הועברו לטיפול צוותי מד”א ומותם נקבע בשטח. גופתה של נעדרת נוספת נמצאה בשעת לילה.

הנספים באסון הם: עדי רענן ז”ל, אגם לוי ז”ל, יעל סדן ז”ל, אלה אור ז”ל, אילן בר שלום ז”ל, שני שמיר ז”ל, מעיין ברהום, גלי בללי ז”ל, רומי כהן ז”ל והנער צור אלפי ז”ל.

באירוע 13 נערים ונערות חולצו בשלום ולא נזקקו לטיפול רפואי. כמו-כן, נער ונערה שנפגעו במצב קל עד בינוני טופלו על ידי חובשים ופאראמדיקים של מד”א ופונו לבית החולים סורוקה כשהם סובלים מחבלות והיפותרמיה קלה.
סיכום: באסון נספו כאמור 10 צעירים, 2 נוספים נפגעו באורח קל עד בינוני, 13 צעירים חולצו כשהם בריאים.

צילום: דוברות מד”א

חובש רפואת חירום במד”א איתן שלמה שפינה את 2 הפצועים לבי”ח סורוקה סיפר: “עוד כשהיינו בדרך למקום חלפנו על פני שלוליות גדולות וסחף על הכביש שבסיוע טרקטורים פינו לנו את הדרך. סמוך לכניסה לנחל חברנו עם כוחות מד”א שכבר היו במקום והעבירו אלינו נער ונערה כבני 17, הם היו בהכרה מלאה וסבלו מחבלות בגפיים, בפנים ובראש. הם סיפרו שלא הצליחו להימלט מהשיטפון ונסחפו בזרם הגדול וכשהגיעו מסוקי חיל האוויר הם חילצו אותם לכניסה לנחל הסמוך לכביש הערבה תוך שהם נותנים להם טיפול רפואי. הם היו רטובים, הענקנו להם טיפול רפואי למניעת היפותרמיה וטיפלנו בפציעות ופינינו אותם תוך המשך טיפול רפואי לבי”ח סורוקה כשמצבם מוגדר קל עד בינוני”.

צוותי מד”א בעת טיפול בשטח בו אירע האסון, צילום: דוברות מד”א

חובש בכיר במד”א אלדד צרפתי שהגיע מהראשונים למקום עם אמבולנס שטח (4X4) סיפר: “יצאתי מנקודת ההזנקה של מד”א בספיר שבערבה וחברתי ליחידת חילוץ ערבה ולמשטרה סמוך לכניסה לנחל צפית. הדיווחים הראשונים שקיבלנו הוא שיש מספר פצועים ונעדרים בנחל עצמו. לאחר מספר דקות הגיעו מסוקים של יחידת 669 של חיל האוויר והעבירו אלינו 2 פצועים במצב קל עד בינוני. כעבור דקות נשלחתי עם האמבולנס לשטח לנקודה הגבוהה לשם חילצו את עצמם חלק מהמטיילים, בדקנו אותם, היו שם כ- 13 בני נוער, הם לא נפגעו ולא נזקקו לפינוי. משם הם הועברו לנקודה שבה ריכזו את כולם”.

צוותי מד”א בעת טיפול בשטח, צילום: דוברות מד”א

פאראמדיק מד”א ניר יפת שהיה בנקודה אליה פונו הנפגעים קשה: “הייתי עם חולה בניידת טיפול נמרץ בדרך מאילת לסורוקה, קיבלתי מהמוקד קריאה על האירוע כשהייתי כ-3 ק”מ מהמקום. המשכתי במהירות לכיוון ועצרתי במקום האירוע, העברתי למסוק של חיל האוויר שנחת בסמוך את החולה שהיה אצלי בניידת טיפול נמרץ והתפנתי לטפל באירוע. עליתי עם הניידת טיפול נמרץ למקום גבוה בשטח לשם החלו המסוקים של יחידת 669 לפנות את הנפגעים הקשים לאחר שחילצו אותם מתוך הנחל.
המראה היה קשה מאוד. ביצענו במקום מיון ראשוני כשהנפגעים שהגיעו אלינו היו מחוסרי הכרה, ללא דופק וללא נשימה וסבלו מחבלות ומסימני טביעה. בסיוע כוח רפואה של צה”ל ביצענו בדיקות רפואיות ולאחר זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותם של צעיר אחד ושמונה צעירות. התחושה קשה מאוד, הייתה לנו תקווה שיחלצו אלינו נפגעים שניתן להצילם אך לצערנו נותרנו חסרי אונים, הנפגעים שהגיעו אלינו היו ללא סימני חיים ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותם”.

צילום: דוברות מד”א

מנהל מחוז דרום במד”א, יהודה שושן שהגיע למקום האירוע סיפר: “מיד עם קבלת הקריאה הזנקנו למקום כוחות גדולים של אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ היכולים לנוע בתנאי שטח קשים. כשהגענו למקום חברנו לכוחות שפעלו בשטח ונערכנו בנקודות שונות לקליטת נפגעים, חלק מהאמבולנסים נכנסו לשטח לשם חולצו הנפגעים הקשים וחלק מהאמבולנסים יצאו לבדוק את המטיילים שהצליחו לחלץ את עצמם. נער ונערה שנפצעו באורח קל עד בינוני קיבלו טיפול מהיר בשטח ופונו להמשך טיפול בבית החולים. מדובר באירוע עצוב, קשה מאוד ומורכב.”

מנכ”ל מד”א, אלי בין: “מדובר באירוע קשה ומצער מאוד. החילוץ מהשטח היה מורכב ונעשה בשיתוף פעולה מלא בין כוחות הביטחון שהגיעו למקום, יחידת 669 של חיל האוויר, מגן דוד אדום, משטרת ישראל, כיבוי אש, לצד מתנדבים ואנשי יחידות החילוץ, בתנאים קשים ותוך סיכון אישי. אנחנו משתתפים בצערם של המשפחות ומאחלים החלמה מהירה לצעירים שנפגעו”.

פרסום: