הכירו את מהנדסת העיר החדשה

לנה אוסטר, צילום: דוברות עיריית טירת כרמל

לרגל כניסתה לתפקיד מביאים בפניכם ראיון מיוחד עם לנה אוסטר מהנדסת העיר החדשה בעיריית טירת כרמל


לטירת כרמל יש מהנדסת עיר חדשה: לנה אוסטר.
לנה אוסטר הגיעה לטירת כרמל מחברת יפה נוף (תאגיד עירוני בבעלות עיריית חיפה וזרוע של משרד התחבורה) לאחר 15 שנה, שם עבדה על פרויקטים מצפת ועד חדרה.
אוסטר, בעלת רזומה עשיר בתחום התכנון, הנדסה, משלבת כבר שנים בין עולם התשתיות למגורים ועושה זאת באופן מרשים עם מחוייבות לעבודה, היא הראשונה להגיע למשרד והאחרונה לעזוב אותו.


אחרי שנים של ניסיון עשיר בתחום ההנדסה, החלטת להגיע לטירת כרמל, מה גרם לך לעשות את השינוי הזה?


“אחרי 15 שנה בחברת יפה נוף ואין ספור פרוייקטים שלקחתי חלק בהם, הגיעה ההזדמנות להיכנס לתפקיד של מהנדסת עיר, מה עוד שמדובר בעיר שנמצאת בתנופה אדירה עם “כאבי גדילה”, אך עם פוטנציאל אדיר, סביבת מגורים נקייה מתעשייה והקמת שכונות חדשות, בהחלט תפקיד מאתגר מאוד ואני שמחה על ההחלטה שקיבלתי”.


כמו שבטח שמת לב המעורבות של תושבי העיר ברשתות החברתיות ובשיתוף הציבור שכבר הספקת להשתתף היא משמעותית, עד כמה לדעתך זה תורם או לחילופין מפריע להליך התקין בעבודה?


“הזמן עושה את שלו וכך גם השינויים הטכנולוגיים וזה מביא אותך לשינוי בהתנהלות ובקשר בין הרשות לתושבי העיר וכמו בכל קשר יש את הצדדים החיוביים והפחות חיוביים , אבל אני מאמינה בדרך של שייח מכבד, כי רק בדרך מכבדת ימצאו פתרונות שישרתו את שני הצדדים”

מהם הקשיים המשמעותיים שנתקלת בהם עד עכשיו?


“חייבים לשנות את אופן הטיפול בעיר של 17 אלף תושבים לעיר שמתקרבת ונושקת ל-30 אלף, כרשות מקומית אנחנו חייבים לראות את המחר יותר מהר ולפתור בעיות טרם היוולדם.
מכיוון שהכרתי את טירת כרמל עוד לפני שהגעתי לתפקיד, הייתי רוצה לשנות את כל מערך התחבורה הציבורית ולשפר גישות תחבורתיות לעיר”.

תושבים רבים סקרנים לגבי הגישה לחוף הים , האם תהיה גישה ישירה בעתיד?


“אחד הדברים שהופתעתי לגלות, זה שיש לטירת כרמל חוף מדהים, שאין אליו כיום גישה רגלית או תחבורתית, לפיכך לקחתי והמשכתי את הטיפול בתוכנית הסטטוטורית לחיבור לים מרחוב נחום חת, החיבור יאפשר לפתח את חוף הים ולהתאים אותו לצורכי העיר באופן אינטנסיבי וחלק מהחוף להשאיר כשמורת טבע ולתת לו טיפול אקטנסיבי.
אני מאוד מקווה שבעוד חמש שנים נוכל להתחיל בביצוע של הגישה לים , לאחר שנעמוד בכל הדרישות של מוסדות התכנון ושכנינו מחיפה”.

איך את רואה את טירת כרמל בעוד חמש שנים?


“אז כמו שכבר אמרתי קודם, הגישה לים זה רק אחד הפרוייקטים משלל הפרוייקטים שעומדים בפתחנו , עוד נראה את הקמת שכונת איילת הכרמל , שכונת תע”ש , כניסה דרומית מכביש 4 ועוד פרוייקטים רבים בנושאי התחדשות עירונית”.

הזכרת את פרוייקט ההתחדשות העירונית, נושא חשוב עבור השכונות הוותיקות.


“אני אשמח להקדיש לנושא ולהעביר מסר לתושבי העיר , עיריית טירת כרמל תומכת בהליכים של התחדשות עירונית , כי ברור לכולם שמשאב הקרקע הוא בין המשאבים שהולכים ומצטמצמים ואין דרך אחרת אלא לצופף את המרקם העירוני ולהגיע לשימוש נכון ויעיל של התשתית הקיימת, גם היזמים מבינים את החשיבות הזאת ורובם הולכים יד ביד עם הרשות בכל התהליך”.

בעוד חמש שנים אני אשאל אותך מה ההישגים שהבאת, מה ייחשב בעינייך כהישג בתקופה זו?

מקודמת כבר שנים רבות תוכנית כוללנית לטירת כרמל ורגע לפני שהגעתי היא עמדה לפני גניזה, לאחר שעברתי עליה , העברתי הילוך בהגשת המסמכים לוועדה המחוזית ואני מאוד מקווה שתאושר בקרוב , זה מה שיתן לנו בעצם  את תוכנית העבודה ל-15 שנה הקרובות.
יש תוכניות לטווך ארוך ולטווך קצר ותפקידי כמהנדסת העיר לטפל במשימות בשלושה רבדים שבעצם עוטפים את כל הממשק בין הרשות לתושבים.

אפשר להבין מדברייך שיש עתיד ורוד לטירת כרמל?


“מלבד התוכניות והפרוייקטים שעל הפרק, שהגעתי והכרתי את הצוות המסור במחלקת ההנדסה,  צוות שבא לעבוד ולתת מענה לתושבי העיר, עם כניסתי לתפקיד הכרתי את ראש העיר, אריה טל שמעורב בכל הנעשה ואת המנכ”ל, אבישי כהן וכבר אז ידעתי שלעיר טירת כרמל יש עתיד יותר מורוד ואני מאמינה שבעבודה משותפת עם כל הגורמים בעיר, טירת כרמל תממש את הפוטנציאל האדיר שיש לה”.