הסכם גג ענק בחיפה

הסכם גג ענק נחתם בחיפה בין משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל ועיריית חיפה להקמת 15,000 יחידות דיור חדשות

כ – 3 מיליארד יושקעו על ידי רשות מקרקעי ישראל והעירייה במסגרת ההסכם, הכולל הקמת 15,000 יחידות דיור חדשות, הקמת תשתיות חדשות, פיתוח מבני ושטחי ציבור

שר האוצר משה כחלון: “ירידת המחירים האחרונה היא שיא של 12 שנים. ההישג הזה הוא קודם כל תוצאה של הבעת אמון של הזוגות הצעירים בתכנית מחיר למשתכן ופעולות הממשלה. בסוף החודש יהיו לנו כ-53,000 זוכים בתכנית – הישג חסרת תקדים”

“הסכם גג” של המדינה עם עיריית חיפה נחתם השבוע באצטדיון “סמי עופר” על ידי שר האוצר משה כחלון, שר השיכון יואב גלנט, ראש העיר חיפה, יונה יהב ומנכ”ל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שימרון.

ההסכם כולל את הקמתן של כ – 15 אלף יחידות דיור חדשות בשכונות חדשות בחיפה ב – 12 מתחמים, שיתאפיינו בשטחים ציבוריים ובפארקים נרחבים, מבני ציבור וטיילות. עוד כולל ההסכם התחייבות של המדינה לשיקום, שדרוג והתחדשות שכונות ותיקות והקמת תשתיות-על שישרתו את כלל העיר.

הסכם הגג עתיד להביא צמיחה אדירה לחיפה, אשר תביא אליה למעלה מ – 50 אלף תושבים חדשים, שיגורו ב – 15 אלף יחידות דיור, ולנהירת צעירים אל העיר, שייהנו מהיצע הדירות החדש ומפיתוח התעסוקתי, שתחולל הקמת אזורי התעסוקה החדשים והפעילות הלוגיסטית שתתפתח באזור המפרץ, לצד פיתוחה של חזית הים העירונית ופעילות ההי טק בעיר התחתית.

בין מתחמי המגורים הכלולים בהסכם: המשך פיתוח שכונת נאות פרס במבואות הדרום מערביים של העיר, בה ייבנו כ- 5,000 יחידות דיור על פי תכנית העומדת בפני אישור הוועדה המחוזית. כמו כן מתייחס ההסכם למתחמים המיועדים לשיווק במחיר למשתכן, בהם: קריית אליעזר [ 505 יחידות דיור], מתחם האנטנות ברמת אלמוגי [147 יחידות דיור] ושכונה נוספת במורדות פרויד [378 יחידות דיור].

יתר הפרויקטים ישווקו בשלב השני, ובהם: חזית הים העירונית עם 500 יחידות דיור תשווק לאחר פינוי הקרקע, סטלה מאריס עם 663 יחידות דיור, בה”ד חיל הים בבת גלים [1300 יחידות דיור] , מש”א 7200 [1600 יחידות דיור] שישווקו לאחר פינוי מחנות צה”ל, חוות המכלים קריית חיים [3,300 יחידות דיור] המיועדת גם היא לפינוי ואזור תחנת הרכבת בבת גלים [3500 יחידות דיור] אשר ההסכם מייעד מאות מיליוני שקלים מתקבולי הקרקע לטובת העברת הרכבת למנהרה מתחת להר.

סה”כ המשמעות הכלכלית של ההסכם מסתכמת בכ – 3 מיליארד ₪, הכוללים פיתוח תשתיות והקמת מוסדות ציבור ובכללם:כ-180 מיליוני ₪ להקמת מוסדות ציבור בשכונות החדשות, כ-140 מיליוני ₪ לשדרוג תשתיות בשכונות הוותיקות, כ-125 מיליון ₪ להקמת כביש חדש שיחבר בין נאות פרס לרכס הכרמל, כ-90 מיליון ₪ לפיתוח חזית הים העירונית, כ-90 מיליון ₪ לשדרוג תשתיות התחבורה באזור נאות פרס וצומת מת”מ בנוסף לעשרות מיליוני ₪ שיתקבלו ממשרד התחבורה,  למעלה מ-70 מיליון ₪ לפתרון ביוב לכלל דרום העיר, הכולל הסטת שפכים למכון טיהור בניר עציון, עשרות מיליוני שקלים להעתקת תשתיות וכן כ – 20 מיליון ₪ שיתקבלו בזמן הקרוב לצורך הקמת טיילת, שתשלים את רצף הטיילת החופית בבת גלים, לאורך בסיס ההדרכה של חיל הים.

שר האוצר, משה כחלון: “הסכם הגג הוא הגשמה של חזונו של ראש העיר לעשרות שנים קדימה. חתמנו על הרבה מאוד הסכמי גג למאות אלפי יחידות דיור, אבל כאן בבית בחיפה זה המעמד המרגש ביותר. הסכמי הגג דואגים שבתי הספר יחכו לילידם והמעונות לתינוקות ולא להיפך. ההסכם עוסק לא רק בבניית יחידות דיור חדשות אלא בפיתוח תשתיות על ושיקום השכונות הוותיקות.”

שר הבינוי והשיכון, אלוף (מיל’) יואב גלנט: “אנו חותמים היום על הסכם גג משמעותי שיקדם את חיפה – אחת הערים המרכזיות בישראל, בירת הצפון. ההסכם יאפשר את המשך התפתחותה של העיר כמרכז העירוני העיקרי של צפון מדינת ישראל. מדובר בהסכם בעל חשיבות רבה, אשר יאפשר לעיר להתפתח ולהביא לקליטת תושבים חדשים. אני מודה לשר האוצר על פעילותו הנמרצת לקידום הסכם הגג בחיפה לתועלת תושבי העיר והסביבה. משרד הבינוי והשיכון רתום למשימה הלאומית של פתרון משבר הדיור ויפעל במלוא המרץ להגדיל את מלאי הדירות ולספק פתרונות דיור ואיכות חיים למען הציבור בישראל, בין היתר באמצעות חתימה על הסכמי גג נוספים, פרויקט שיקום שכונות חוזר וקידום תהליכי התחדשות עירונית בערים השונות. הסכם גג זה מצטרף לשורת הסכמי הגג שחתמנו בערי צפון הארץ וביניהן נהריה, מגדל העמק, עכו, טירת הכרמל ועוד. נמשיך להפנות משאבים רבים לחיזוק ההתיישבות ופיתוח ערי הצפון”.

ראש העיר חיפה, יונה יהב: “מדובר בהסכם היסטורי, לאחר שלושה הסכמים קודמים שהסדירו את הרחבת פארק הקישון, את הקמת פרויקט חזית הים העירונית ואת שיקוע הרכבת בעיר התחתית. ההסכם הנוכחי מבטיח את המשך התפתחותה של העיר וצמיחתה כמרכז המטרופולין. שיתוף פעולה זה עם משרד האוצר משקף את ההבנה של המדינה, כי חיזוקה של חיפה יתרום לחיזוק כל צפון המדינה. זוהי פעולה אמתית לחיזוק הפריפריה הצפונית. לאחר שנים רבות של תכנון ותאומים – הדברים הבשילו לכלל מעשה ואנו מודים לשרים על הירתמותם למימוש החזון”.

מנהל “רשות מקרקעי ישראל”, עדיאל שמרון: “הסכם הגג מעצים ומחזק את חיפה כעיר מטרופולין משמעותית, תוך שהוא מייצר קרקע לדיור זמינה לשיווק”.