הפגנת החקלאים בצומת פורדייס

היום קיימו חקלאיות וחקלאי חוף הכרמל הפגנת מחאה המונית כנגד משרד האוצר וממשלת ישראל, שלטענתם עושה צעדים חדד צדדיים שייפגעו אנושות בחקלאות הישראלית.

במסגרת ההפגנה מאות משתתפים חסמו את התנועה בצומת פורדייס, בכביש 4 ושיבושי תנועה קשים הורגשו באזור. המשטרה כיוונה את התנועה לדרכים חלופיות.

הפגנת החקלאים בצומת פורדייס, צילום: דוברות מועצת חוף הכרמל

ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, אסיף איזק שנכח בהפגנה אמר: “לא ניתן לשר האוצר לפגוע בחקלאות הישראלית. החקלאים והחקלאיות שלנו מגדלים תוצרת טרייה ובריאה עבור כולנו. החקלאות הישראלית היא הפתרון, ולא הבעיה. הבעיה היא פערי התיווך שיצרו רשתות השיווק. בשנתיים האחרונות, לאור מגפת הקורונה, נחשפנו כולנו לחשיבות של העצמאות התזונתית שלנו לחוסן של מדינת ישראל- אין תחליף ליכולת שלנו לגדל את הירקות והפירות שלנו לעצמנו, בעצמנו. נילחם בכל דרך אפשרית”.

הפגנת החקלאים בצומת פורדייס, צילום: דוברות מועצת חוף הכרמל

כזכור, ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, אסיף איזק נסע בשבוע שעבר לכנסת ישראל בירושלים יחד עם ראשי מועצות אזוריות מרחבי הארץ וההנהגה החקלאית, כדי להיפגש עם שרים וחברי כנסת במטרה אחת: מניעת הכנסת פרק החקלאות לחוק ההסדרים.
במהלך ביקורם בכנסת, ראשי המועצות נפגשו בין היתר עם שר הביטחון, חבר הכנסת, בני גנץ, שר המשפטים וממלא מקום ראש הממשלה, חבר הכנסת, גדעון סער ועם שר התקשורת חבר הכנסת, יועז הנדל, וכן השתתפו בישיבת וועדת חוץ וביטחון שעסקה בנושא החקלאים.
כמו כן, הם פגשו במשכן חברי וחברות כנסת בעלי הערכה עצומה למגזר הכפרי בכלל ולחקלאות הישראלית בפרט, ביניהם יו”ר ועדת חוץ וביטחון, רם בן ברק, סגן שר הביטחון, אלון שוסטר וחברי הכנסת רם שפע, נירה שפק, יעל רון ועוד.
במהלך המפגש חלק מחברי הכנסת והשרים התחייבו: לא ניתן יד למהלך השינוי בחוק ההסדרים בלי עבודה רצינית ודיון משותף עם נציגי החקלאים.

אסיף איזק בועדה בכנסת, צילום: יח”צ


אסיף איזק: “החקלאות הישראלית אינה הבעיה – החקלאות הישראלית היא הפתרון, העצמאות התזונתית שלנו, היכולת לספק בעצמנו לעצמנו מזון טרי, היא נדבך חשוב כל כך בחוסן הישראלי, ואנו נפעל בכל כוחנו על מנת שלא לפגוע במפעל החשוב הזה, שמהווה ביטוי ממשי לציונות ולאחיזה בקרקע. לא במקרה התקיים הדיון בחדר של וועדת חוץ ובטחון- העצמאות של מדינת ישראל בייצור מזון טרי בעצמה, היא צורך בטחוני וקיומי של כולנו. הבעיה אינה בחקלאים והחקלאיות הנהדרים שלנו, כי אם בפערי התיווך העצומים. את הדגש בטיפול בבעיה צריך למקד בחיסול פערי התיווך, לטובת הצרכנים והחקלאים כאחד”.