הצבים חוזרים לחוף הכרמל!

תהליך הסדרת הסביבה החופית שמבצעת המועצה האזורית חוף הכרמל נושא פרי ובעקבותיו מספר שיא של צבות-ים הטילו השנה את ביציהן בחופי חוף הכרמל

 

בעונת הרחצה שעברה החלה המועצה האזורית חוף הכרמל בתהליך ארוך טווח של הסדרת הסביבה החופית וקו החוף בתחומי המועצה: בין היתר עוצבה מפת שימושים מותרים בחופים השונים, הוגבלה הקמה של מאהלי-ענק והוצב מעקה ברזל בכניסות לחופים על מנת למנוע נסיעת כלי רכב על החוף. כבר בעונה הנוכחית נשאו המאמצים פרי, כאשר מספר שיא של הטלות נרשם עוד לפני תום העונה, שמתחילה בחודש מאי ונגמרת בדרך כלל באוגוסט.

נוכחות בני-האדם על החופים עשויה, בעיקר בשעות הלילה שהן השעות המועדפות להטלה, להפריע לצבות הים להטיל את ביציהן ולשמור על שלומן עד בקיעתם של הצבונים הקטנים: השימוש בתאורת לילה מפריע הן לאם המטילה, והן לצבונים הבוקעים; הדלקת מדורות והשמעת מוזיקה חזקה, השארת אשפה וכמובן נסיעה על קו החוף, שיכולה להסתיים בדריסת קן או בהשארת חריצי-גלגלים בחול, המקשים על הצבונים הקטנים לשוב אל הים ברגע שבקעו.

 

הצלת קן של צבת ים, צילום דוברות חוף הכרמל

 

ראש המועצה, אסיף איזק: “תהליך הסדרת הסביבה החופית באזורנו נועד לאפשר למבקרים בחוף להנות מביקור שקט, מרגיע, נעים ובטוח, אך לא שכחנו גם את דיירי הקבע בחוף – בעלי החיים והצמחים – שזהו בית הגידול הטבעי שלהם. צבי הים מהווים חלק חשוב כל-כך במרקם האקולוגי העדין באזור, ואני שמח שיכולנו לבצע מהלכים שמגינים עליהם, שמאפשרים לצבות להטיל בשלום ולצבים הקטנים לבקוע בבטחה. זהו מהלך משותף שלנו עם רשות הטבע והגנים, שעושים עבודת קודש בתחום ומובילים את נושא השמירה על צבי הים, ועם רשות מקרקעי ישראל – מנהל המחוז שי קרפ וצוותו – שנרתמו למשימה המשותפת עם הרבה רצון טוב”.

 

פרסומות: