מאבק הגז הגיע לכיכר רבין

הפגנה המונית בכיכר רבין: מאות מפגינים במסגרת המאבק להרחקת אסדת הגז

מעגל מתופפים של 400 משתתפים ומאות מפגינים קראו למדינה ולגורמים האחראים: “אל תרעילו את תושבי מדינת ישראל! הרחיקו את אסדת הגז לעומק הים”

מאות הפגינו בשישי בצהריים בכיכר רבין בתל אביב והשתתפו במעגל מתופפים ענק על 400 חביות, ודרשו להרחיק את אסדת הגז לוויתן לעומק הים. זאת במסגרת מאבקם של תושבי חוף הכרמל והסביבה במטרה לשנות את תכנית הפיתוח של מאגר לוויתן, ולמקם את אסדת הפקת הגז המזהמת במרחק של 120 ק”מ מהחוף, כאסדה צפה. הקמת האסדה-  מתקן טיפול בגז.בסמיכות לחוף דור כמתוכנן היום 10 ק”מ מהחוף, מהווה סכנה בריאותית עבור כלל תושבי המדינה ולא רק תושבי האזור.

ההפגנה בכיכר רבין בתל אביב, צילום: יח”צ

הפגנת הענק היא השיא של מיצג חביות ענק שהוצג ביומיים האחרונים בכיכר רבין – 400 חביות אשר הוצבו במספר מעגלים אחד בתוך השני. במרכז המעגל עומד שלד, שמחזיק שלט “אל תרעילו אותנו!” ומסביבו מעגל שלטים המסבירים את המאבק, הסכנות הכרוכות באסדת טיפול בגז קרובה לחוף, הפתרון המתבקש, אודות המאבק ופעולות המחאה. לכל אחת מהחביות במיצג נקשרו זוג מקלות תיפוף בהם כל מבקר יוכל להשתמש.

מפגינים כנגד אסדות הגז, צילום: יח”צ

טל גונן משומרי הבית: “המיצג עוצב בדמותו של המאבק שלנו: קהילתיות, שיתוף פעולה, שילוב כוחות, אותנטיות, פשטות ויצירתיות שחוברים יחד לעוצמה גדולה וצעקה אחת רמה וברורה. לחביות, כמו גם למיצג כולו, משמעות כפולה: מצד אחד הן מסמלות וממחישות את ים הרעל והאסון הבריאותי והאקולוגי הצפוי לנו מאסדת גז קרובה לחוף. מצד שני, הן מסמלות תקווה: בעודנו מכים בעוצמה על החביות בהפגנות אנחנו משמיעים את קולנו, קול הציבור, באופן רם חזק וברור: אנחנו לעולם לא נוותר על זכותנו לאוויר, ים, חופים ומים נקיים!”.

לאחר חודשים רבים בהם התקיימו פעולות מחאה רבות, שכללו: הפגנות מול ביתם של השרים שטייניץ וכחלון, מול משרדי ובתי היזמים, מסיבת חוף מחאתית בחוף דור; מסע טרקטורים לביתו של ראש הממשלה בקיסריה; ערבי הסברה ועוד החליטו התושבים להעביר את מחאתם למרכז הארץ, לכיכר רבין שבתל אביב, כדי להעלות על סדר היום הציבורי את המאבק.

במקביל למיצג הוצגו בימים האחרונים בכיכר עמדות הסברה לתושבים. בחמישי בערב לצד המיצג התקיים כנס הסברה לתושבי תל אביב בנושא הסכנות הכרוכות בתוכנית לפיתוח מאגר ליוויתן.
יוני ספיר, עמותת שומרי הבית: “הסכנה הנשקפת מאסדת גז בקרבת החוף מהווה סכנה לכלל תושבי ישראל.  נמשיך בפעולות המחאה ביתר שאת עד שאסדת הגז תורחק לעומק הים כפי שמקובל בעולם כולו. אנחנו קוראים לכל תושבי ישראל לבוא ולתמוך במאבק, לפני שיהיה מאוחר מדי”, סיכם ספיר.