חגיגות המימונה בטירת כרמל

תושבי טירת כרמל חגגו את המימונה המסורתית בסימן “תרבחו ותסעדו” ⬛ ראש העיר, אריה טל חגג את המימונה עם תושבים בטירת כרמל

אלפים מתושבי טירת כרמל חגגו אמש את המימונה המסורתית בבתי התושבים שהיו פתוחים לכל מי שרוצה לחגוג והיו מלאים במתוקים ומטעמים כמיטב המסורת.

המימונה המסורתית בבית משפחת שיטרית, צילום: שרה איקו, דוברות עיריית טירת כרמל

כמידי שנה וכמיטב המסורת, ראש העיר טירת כרמל, אריה טל חגג גם השנה את חג המימונה כשהוא מסייר ברחובות העיר ומבקר את תושבי העיר החוגגים וחוגג יחד עימם. אל סיורו המסורתי של ראש העיר בבתי התושבים, נלוו בכירים בעיריית טירת כרמל. בין בתי התושבים החוגגים שבהם ביקר ראש העיר אריה טל, היה ביתם של משפחת ונונו, משפחת אסייג, משפחת שטרית, משפחת דהן ועוד. ראש העיר אריה טל, איחל לחוגגים חג שמח ומתוק ואיחל לעם ישראל ימים של אחדות ורעות שכל כך מאפיינים את חג המימונה.

חגיגת המימונה בבית משפחת אסייג, צילום: שרה איקו, דוברות עיריית טירת כרמל

חג המימונה הוא חגם של יהודי צפון אפריקה שעלו לישראל במהלך גלי העלייה השונים. ככל שמדינת ישראל גדלה, כך גדל מספר היהודים משאר תפוצות העולם שנוהגים לחגוג את החג השמח שתחילתו במוצאי היום השביעי של פסח והוא נמשך עד למחרת היום.

מימונה בבית משפחת דהן, צילום: שרה איקו, דוברות עיריית טירת כרמל

מקורו של חג המימונה מצוי במרוקו של המאה ה-18 בחג שנקרא ‘ליל אמונה’ אשר ממנו גם התגלגל השם- מימונה. המילה ‘מימון’ במרוקאית פירושה מזל, עושר והצלחה, ושורשיה ביום פטירתו של הרב מימון, אביו של הרמב”ם. יהודי מרוקו האמינו שהלילה האחרון של פסח הוא ליל אמונה שבו בני ישראל צפויים להיגאל בו וזאת מכיוון שעל פי האמונה, הגאולה הייתה אמורה להגיע בחודש ניסן.

מימונה בבית משפחת דהן, צילום: שרה איקו, דוברות עיריית טירת כרמל

חגיגות המימונה הן למעשה הפגנת אמונם של המאמינים בגאולה העתידה לבוא ובשל כך, עם צאת חג הפסח ערכו יהודי מרוקו שולחן עמוס כל טוב ומלא בדברי מתיקה, עוגות, ריבות בית, חמאה, דבש, שיבולים ירוקות, צלחת ועליה קמח, פול, תמרים ומטבע כסף ודג חי, כסמל לשפע ופריון. המימונה מסמלת פתיחות, קירוב לבבות וסובלנות, ולא לחינם נהגו השכנים המוסלמים להגיע אל בתי היהודים החוגגים עם שולחנות עמוסים בכל טוב כדי לחגוג עמם את החג.

ראש העיר אריה טל עם הבדרן שלום אסייג ובנו דניאל, צילום: שרה איקו, דוברות עיריית טירת כרמל

במהלך ליל חגיגות המימונה נותרו דלתות הבתים פתוחות והבריות נהגו לבקר איש את רעהו כשבפי כל נישאת הברכה “תרבחו ותסעדו” (מזל והצלחה). המופלטה, שקיבלה דגש רב מדי כמחוללת צרבת, מוגשת כשהיא טבולה בחמאה ודבש לשנה מתוקה.

שולחן מימונה כיד המלך בבית משפחת כלפה, צילום: אודי אמסלם

בתוך כך, משפחות רבות בטירת כרמל פתחו אמש את בתיהם וקיימו את חגיגת המימונה כמיטב המסורת, כך בבית משפחת כלפה מפיצה פדאל סניף טירת כרמל, כך גם בביתם של רינה ואהרון אמסלם שפתחו את ביתם למסיבת מימונה כיד המלך, בבית משפחת דסנר-שוקרון, בביתם של איריס ויוסי אבסעיד ברחוב הברוש ובבתים נוספים ברחבי העיר. העיקר שהיה שמח ובעיקר מתוק ונתראה בשנה הבאה.

חבר מועצת העיר, דוד שחר בחגיגת המימונה בביתם של איריס ויוסי אבסעיד, צילום: יח”צ

מודעה: