עיר בתנופה: טירת כרמל החדשה

ממעברת טירה של שנות ה-50, העיר טירת כרמל הפכה בשנים האחרונות לאחת הערים המתפתחות בישראל

משהו טוב קורה בשנים האחרונות בטירת כרמל, כל הבאים בשעריה הדרומיים של העיר וכן עשרות אלפי הנוסעים בכביש 4 ובכביש החוף מידי יום מרימים את ראשם בפליאה לנוכח תנופת הבנייה המאסיבית המתרחשת בטירת כרמל, המנופים המרובים ומגדלי המגורים החדשים.

“עיר בתוך עיר”, “זה לא טירה, זו נתניה”, “טירת כרמל של היום זו לא טירת כרמל של פעם”, “לא להאמין מה שקורה בטירה”, “העיר התפתחה פלאים”, אלו הם חלק מהמשפטים שאומרים תושבים המתגוררים מחוץ לעיר, שעבורם טירת כרמל הפכה מעיר עם סטיגמה לא הכי חיובית שהייתה בעבר, לעיר המהווה כיום בישראל 2019 מודל לחיקוי לערים אחרות במדינה.

במהלך השנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בהתחלות הבנייה בעיר. מאות תושבים חדשים כבר החלו להתגורר לאחרונה בשכונה החדשה ‘גלי כרמל’ ועוד אלפי תושבים חדשים צפויים להתאכלס בשכונה זו בתקופה הקרובה.

יש לציין כי יותר ויותר חברות בנייה מובילות מגלות את הפוטנציאל העצום הטמון בעיר וקרבתה למתחם מת”מ, תחנת רכבת, מנהרות הכרמל וכביש 2 ולפיכך, הם בוחרים להקים בעיר פרויקטים למגורים הכוללים הקמת מגדלים יוקרתיים ובנייה רוויה.

כמו כן, במסגרת תוכנית “מחיר למשתכן” של שר האוצר משה כחלון, מוקמת בימים אלה בטירת כרמל שכונה חדשה המכונה “מתחם החותרים” שתכלול אלפי יחידות דיור חדשים לזכאי תוכנית מחיר למשתכן ולמשפרי דיור מטירת כרמל ומכל רחבי הארץ.

עיריית טירת-כרמל בהובלתו של ראש העיר, אריה טל, נערכת בהתאם להכפלת אוכלוסיית התושבים ומקדמת תוכניות להקמת מוסדות חינוך חדשים בעיר, הקמת בית ספר בשיתוף עם חיל האוויר, הקמת מעונות, גני ילדים ומוסדות ציבור.

השכונה החדשה זוכה לפיתוח סביבתי נרחב הכלול סלילת כבישים חדשים, הקמת פארקים וגנים ציבוריים, הסדרת מערכות תאורה משוכללות, הקמת מוסדות חינוך וקהילה, הסדרת מערך התנועה ועוד.

בתחילת השנה נפתח בשכונת גלי כרמל בית ספר היסודי חדש ע”ש תא”ל ‘אבנר ברזני’.

בבית הספר החדש, הושקעו בבנייתו למעלה מעשרים מיליון ש”ח כדי לאפשר לתלמידיו ללמוד במוסד חינוכי עם הרמה הטכנולוגית, התנאים והציוד הטובים ביותר שקיימים במערכת החינוך הישראלית.

ראש העיר טירת כרמל, אריה טל: “טירת כרמל הפכה בשנים האחרונות לאבן שואבת הן לתושבים מחוץ לעיר והן לחברות בנייה מהמובילות בארץ שזיהו את הפוטנציאל העצום בעיר שממוקמת קרוב לים, קרוב לחיפה ובמרחק לא גדול ממרכז הארץ, עיר עם איכות אוויר מהגבוהות בארץ ומערכת שירותים חברתיים וחינוך מוצלחת ביותר”.