ראיון חגיגי עם ראש העיר אריה טל

ערב ראש השנה תשפ”ב וקצת יותר משנתיים לפני הבחירות המוניציפאליות, מביאים בפניכם ראיון מיוחד ומקיף עם ראש העיר טירת כרמל, אריה טל, אחד מראשי העיר הוותיקים בישראל, שבתקופתו העיר טירת כרמל הכפילה את עצמה ושינתה את פניה ללא היכר עם תנופת בנייה מאסיבית שמביאה אליה זוגות צעירים מכל רחבי הארץ, הקמת מבני ציבור, חינוך, פארקים, מתקני ספורט, בתי ספר, גני ילדים חדשים וגם בית מלון שהוקם למרגלות הר הכרמל.

“שאני מסתכל על העיר טירת כרמל היום, אני מבין שהחלומות הפכו למציאות” (אריה טל, ספטמבר 2021)

טירת כרמל, צילום: דוברות עיריית טירת כרמל

משנת 1993 אתה מכהן כראש עיריית טירת כרמל, כשאתה מסתכל אחורה ועל מה שהפכה טירת כרמל כיום, אתה מרוצה?

“אני חושב שכל מי שיחזור אחורה בשנים , יהיה מרוצה מהשינוי שעברה טירת כרמל , אני יכול לספר לך שמלבד חמש שנים מ-93 ועד היום, אני מכהן כראש עיר וכל בר דעת מזהה את השינויים שהעיר עברה, אנשים שלא ביקרו פה בשנים האחרונות, לא יזהו את טירת כרמל”.

מה למשל גורם לך להרגיש גאווה בעשייה שלך?

“ללא ספק פרויקט הטמנת קו המתח העליון הגבוה שמנע במשך שנים את התפתחות העיר, רבים הטילו ספק ביכולת שלי להביא להטמנת הקו ובזכות קשרים במשרדי הממשלה, הושג האישור והתקציב בסך כ- 100 מיליון ש”ח והקו הוטמן ובעצם פתח את האפשרות להוציא את תוכניות הבנייה לפועל, זה לא היה פשוט, אבל שאני רואה את תנופת הבנייה והכפלת מספר התושבים, אני יודע שזה היה שווה את המאמץ”.

כמעט שנתיים שהעולם מתמודד עם וירוס חדש ולא מוכר, איך מנהלים עיר בסיטואציה כזאת?

“רשות בריאה מוכנה תמיד לשעות חירום, לימים שלא בשגרה, אז נכון שהקורונה היא סוג של חרום שלא הכרנו קודם, השינויים בה הם יומיומיים וכך גם ההגבלות והגזרות שמשתנות יום יום, תפקידי כראש עיר לדעת לתפעל נכון את כל המנגנונים לשעת חירום , לזכור שיש באוכלוסיה שלנו, אנשים עם מוגבלויות, קשישים ועוד אלפי סיפורים יוצאי דופן ומחובתנו לתת מענה לכלל האוכלוסיה, אני חושב שעשינו ואנחנו עדיין עושים זאת נכון, זה לא פשוט להתנהל ככה, אבל גם את זה צריך לדעת לעשות, נכון לרגע זה טירת כרמל אדומה, אבל אנחנו דואגים לתת מענה לכל מי שזקוק לעזרה”.

טירת כרמל, צילום: דוברות עיריית טירת כרמל, דוד עקיבא

טירת כרמל הכפילה את עצמה בשנים האחרונות, איך נערכים לשינוי כזה?

“טירת כרמל עשתה מהפכה בהתפתחות הבנייה וכך גם הערכות, שיפור התשתיות, תכנון כניסה נוספת לעיר מכביש 4, שיפור משמעותי של המערך התחבורתי לעיר, בטירת כרמל לעולם לא היתה בעיה של תחבורה, אבל העיר גדלה משמעותית, הצרכים השתנו וכך גם ההכנה שלנו, אנחנו עובדים על זה ימים ולילות שטירת כרמל מעבר ליופי וההתפתחות, תהיה נוחה לתושבים מכל הבחינות”.

אתה אחד מראשי העיר הוותיקים בישראל, מה מניע אותך להמשיך בעשייה הציבורית אחרי כל כך הרבה שנים?


“לראות את השינוי בעיר מ-93 ועד היום, זה משהו שאי אפשר להתעלם ממנו , התחושת סיפוק שאני רואה את תנופת הבנייה , את בתי הספר והגנים שנבנים בעיר , לראות את אחוזי הזכאות לבגרות , אחוזים שגדלים משנה לשנה , זה מכלול שלם שנותן לי את הכוח להמשיך למען התושבים , למען העיר שגדלתי וחונכתי בה”.

יש דברים שחלמת עליהם ביום שנבחרת והצלחת להגשים?


בשנת 95, שנתיים אחרי שנבחרתי לראשונה, אמרתי שבטירת כרמל יקום מלון למרגלות ההר, לא מעט אנשים הרימו גבה והיו גם לא מעט שצחקו מאחורי גבי על החלום הזה, האמת, אפשר להבין אותם , מלון בטירת כרמל? מי יבוא אליו? אז לשמחתי הרבה, החלום הזה התגשם והיום בטירת כרמל יש מלון קדם, מלון ספא למרגלות ההר ובתפוסה מלאה חודשים קדימה, אותו דבר לגבי בית ספר מדעי טכנולוגי של חיל האוויר , ביום שסיימתי את השירות בחיל האוויר ונבחרתי לראשות העיר, חלמתי על בית ספר כזה ואנחנו כרגע בשלבי תכנון סופי של אחד מבתי הספר היוקרתיים של חיל האוויר שיוקם בטירת כרמל, לכן שאני מסתכל היום על העיר, אני מבין שהחלומות הפכו למציאות”.

טירת כרמל מתפתחת בשכונות החדשות, מה לגבי השכונות הוותיקות בעיר?

“יש דבר אחד, העיר טירת כרמל וההשקעה היא בכל העיר, יש שכונות חדשות שבשלב הפיתוח כרגע ויש את הוותיקות שגם לגביהם התוכניות גדולות, התחדשות עירונית, פינוי בינוי וכל מה שיידרש בכדי שהוותיקים יחיו ברמת חיים וסביבה יפה ונקיה בדיוק כמו בשכונות החדשות , יהיה פה משכן לאומניות , היכל תרבות , אצטדיון כדורגל חדש וכל זה לרווחת תושבי העיר ולא עבור שכונה כזאת או אחרת , כל מה שנבנה פה הוא עבור כלל תושבי העיר, וותיקים וחדשים כאחד”.

איך אתה רואה את טירת כרמל ב-20 השנים הבאות?


“אין הרבה ערים בישראל שיש להם את הפוטנציאל של טירת כרמל , מצד אחד הרי הכרמל ומהצד השני חוף ים מהיפים בארץ , אפס זיהום אוויר ולכן אני מקווה שבשנים הבאות , טירת כרמל תהפוך למקום הכי מבוקש בצפון , אני מאמין שתהיה גישה לים כמו שמתוכנן , שמערכת החינוך תמשיך להביא הישגים , חשוב לי לראות את אותם ילדים שאני פוגש ברחוב ובגני הילדים שיגיעו ליחידות מובחרות בצה”ל ולאחר מכן יכנסו לשוק העבודה במקומות הכי טובים ויקימו משפחות , כי הם העתיד של העיר טירת כרמל”.

יש מסר שאתה רוצה להעביר לתושבי טירת כרמל לרגל ראש השנה העברית החדשה?


“כמובן, קודם כל אני רוצה לאחל לכולם שנה טובה ומוצלחת, שנה של עשייה, שנה של בריאות לכל הסובבים אותכם, אני רוצה שתדעו שעיריית טירת כרמל עושה הכל בכדי שהעיר שלנו תהיה המקום הכי מבוקש בצפון, הליכי ההתפתחות לא פשוטים והרבה סבלנות מצידכם, תעזור לנו להפוך אותה לכזאת, אני פונה לכל מי שטרם הלך להתחסן, צאו תתחסנו ותשמרו על בריאותכם ובריאות הקרובים לכם, זו הדרך היחידה לצאת לחיי שגרה נורמליים”.