ראיון בלעדי עם יאיר לפיד

מועמד מספר 2 במפלגת כחול לבן, יאיר לפיד בראיון מיוחד ובלעדי לעיתון קול החוף עונה על כל השאלות, גם הקשות .ושם את כל הדברים על השולחן

חבר הכנסת ושר האוצר לשעבר, יאיר לפיד מבכירי מפלגת ‘כחול לבן’ ומועמד הרשימה לראשות הממשלה ברוטציה עם בני גנץ בראיון מיוחד לעיתון קול החוף לקראת הבחירות לכנסת ה -22 שייערכו ב- 17.9.19.

יאיר לפיד, צילום: אלעד גוטמן

מה העמדות שלך בנושאים הביטחוניים הבאים: האם אתה בעד חלוקת ירושלים? האם אתה בעד פינוי יישובים? איך אתה חושב שישראל צריכה להגיב על ירי טילים ופיגועים בתחומה?
לגבי הנושא המדיני אנחנו מוכרחים להיפרד מהפלסטינים. מדינת ישראל בסופו של דבר לא יכולה להישאר תקועה לנצח עם 2.9 מיליון פלסטינים שהולכים וגדלים. כחול לבן מחויבת להיפרדות מהפלסטינים – לפני זה יש שאלות שמטרידות כל אזרח ישראלי והם הרבה יותר מהותיות, שזה קודם כל סידורי הביטחון. מה שמעסיק אותי זה ביטחונם של אזרחי ישראל. לגבי ירושלים, ירושלים לא תחולק ואם בגלל זה לא יהיה הסדר מדיני אז שלא יהיה הסדר מדיני ואם בגלל זה לא יהיה שלום, אז שלא יהיה שלום.

מי השותפים שאתה שואפים להרכיב איתם ממשלה?
אנחנו חושבים שהדבר הנכון הוא ממשלת אחדות לאומית בראשות כחול לבן. אחרי הבחירות באדיבות רבה נבקש מנתניהו לרדת מהבמה וללכת הביתה ולטפל בבעיותיו המשפטיות ואז אפשר להקים ממשלת אחדות עם הליכוד ללא נתניהו ועם ליברמן ואחרים.

איך תקדמו ערים, כמו טירת כרמל, שנמצאות בפריפריה החברתית?

חלק מרכזי בחיזוק הפריפריה הוא התייחסות לצרכים הפיזיים והחברתיים של התושבים הקיימים בפריפריה, בד בבד עם שיפור חיצוני של המרחב. נפעל להשקעה בהתחדשות עירונית – שדרוג והרחבה של מבני מגורים, תשתיות ושטחים ציבוריים פתוחים (שיקום שכונות פיזי). ההתחדשות העירונית מיועדת בעת ובעונה אחת לפתור את בעיות התשתית והבנייה הלקויה של מבנים משנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 ולספק תוספת משמעותית של יחידות דיור בתוך הערים. כמו כן השקעה בהתחדשות עירונית מושכת לשכונות אוכלוסיות חדשות ומכניסה תמהיל של צעירים לשכונות ותיקות. בד ובד עם השיקום הפיזי יש לתקצב את מערכת החינוך הבלתי פורמאלי (כולל הקייטנות) ואת קיומן של פעולות תרבות באמצעות הרשויות המקומיות (שיקום שכונות חברתי). כצעדים משלימים יש לפעול לבניית מעונות סטודנטים בערים ולהשקעה בבינוי של מוסדות ציבור וחינוך.

בטירת כרמל רוב האוכלוסייה מכבדת את המסורת היהודית. הורים, סבים וסבתות – האם יש להם סיבה לחשוש אם כחול לבן ירכיבו את הממשלה הבאה? האם אורח החיים שלהם ייפגע?
אני מאמין שכחול לבן היא אוהל גדול שיכול להכיל את כל חלקי החברה הישראלית. אני מאמין בחיה ותן לחיות. אנחנו נהיה ממשלה של כל האזרחים לא רק של מי שהצביע לכחול לבן.

מה תוכל לומר למצביעי הליכוד שאומרים ש”רק ביבי ישמור על המדינה” ושלא רואים מנהיג בעל שיעור קומה כמוהו?
אני אגיד להם שזה לא נכון וביבי לא רק שלא שומר עליהם – כבר לא אכפת לו מהם. כל מה שמעניין את ביבי זה החסינות שלו. זה לא אותו ביבי מלפני 3 שנים. הכלכלה בהתרסקות, אנחנו לפני מיתון, הגרעון משתולל, מערכת הבריאות בקושי שורדת, אין בטחון לא בדרום, לא באיו”ש ולא בצפון. הגיע בזמן להנהגה חדשה, מנוסה, שבאה לטפל בבעיות של המדינה ושאכפת לה באמת. הגיע הזמן לממשלה שקמה כל בוקר ולא מתעסקת בבעיות המשפטיות שלה אלא באזרחי ישראל. 13 שנים בשלטון זה יותר מידי.

כיצד תפעלו למען הורדת יוקר המחיה ומחירי הדיור הגבוהים? האם אולי תנסה לקדם שוב את תוכנית מע”מ 0 שלא יצאה לפועל בהיותך שר האוצר?

תמיד דיברו על זה שמע”מ אפס זה תוכנית הדיור שלי וזה פשוט לא נכון. תכנית הדיור שלי הייתה לבנות 150,000 דירות להשכרה במדינת ישראל. בכלכלה כשיש שוק אחד שהוא עמוס, תמיד תייצר שוק מקביל. צריך לייצר שוק מקביל של דיור להשכרה גם כדי להוריד את מחירי הדירות לקנייה. אני הקמתי חברה ממשלתית שנקראת “דירה להשכיר”. לגביי יוקר המחייה צריך לשנות את סדרי העדיפויות התקציביים של ישראל ככה שיביאו לצמיחה ויעזרו לעסקים קטנים ובינוניים לפרוח. צריך להשקיע בתשתיות תחבורה ציבורית והפחתת בירוקרטיה.

האם אתה חושב שאתה מספיק בשל ומספיק מנוסה כדי לכהן בתפקיד ראש ממשלה, במידה ותהיה רוטציה בינך לבין בני גנץ?
התשובה היא כן. לי יש היום הרבה יותר ניסיון ממה שהיה לנתניהו כשהוא מונה להיות ראש ממשלה. ב-96 כשהוא מונה להיות ראש ממשלה התפקיד היחידי שהוא מילא היה סגן שר החוץ, הוא מעולם לא היה חבר קבינט, אני הייתי בקבינט שניהל מלחמה, הייתי שר האוצר וניהלתי תקציב מדינה ואני חבר כנסת וחבר ועדת חוץ ובטחון כבר 7 שנים. אני הקמתי את המפלגה הכי יעילה והכי מאורגנת במערכת הפוליטית ואנחנו האלטרנטיבה היחידה לממשלת נתניהו.

לסיום, במילה אחת: מה אתה חושב על בני גנץ? מה אתה חושב על ראש הממשלה בנימין נתניהו?
בני גנץ הוא חבר, ערכי ראוי ויהיה ראש ממשלה מצוין. נתניהו עשה גם דברים טובים והגיע הזמן שיפנה את מקומו.